Menü Kapat

Türkiye’de Sağlık Turistleri Rehberi:

 Demek uçuşunuzu yaptırdınız, sağlık danışmanınızla temasa geçtiniz ve operasyonunuz hazır sizi bekliyor. Yine de neye dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsunuz, HCWS yardım için burada.

Bu bilgilerin çoğu tahmin edilebilir şeyler; ama iki kez kontrol etmekten zarar gelmez.

 Aldatılma:

 Neredeyse gözlerinizi devirdiğinizi ve “Amaan!” dediğini duyabiliyoruz; ama okumaya devam edin.

Türkiye’de herkesin İngilizce gibi bilmesi beklenen bir dili yoktur. İngilizce öğrenmek eğitim sisteminin önemli bir parçası olmasına rağmen, bir turistin akıcı bir iletişim kurmakta zorlandığı anlar vardır.

 Bir ülkenin ne kadar gelişmiş ya da az gelişmiş olduğu önemli değildir. Her zaman habersiz turistleri aldatmak için pusuya yatmış birileri vardır. Bunlar dünyanın bu noktasında o kadar çoktur ki Türkiye’de bu işlerin nasıl çalıştığının gösterirler.

 Öncelikle taksiler olmak üzere dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

 Ulaşım:

 Nereden başlasak acaba?

İstanbul çok kalabalık ve tıkış tıkış bir şehirdir. Her ne kadar cazibesinin bir kısmı sakinlerinin bu çeşitliliğinden gelse de şehrin sürekli uyanık olması, yolların da kalabalık olacağı anlamına geliyor.

 Toplu taşıma çok yaygın olsa da bazen bir metropolde yaşamanın kaçınılmaz sonucu olarak acele edeceksiniz. Tabii ki ilk tercihiniz bir taksi çevirmek olacak.

Eğer Almanya’ya gittiyseniz, dünyada başka hiçbir taksicinin şehir yollarını Türk taksicilerinden daha iyi bilemeyeceğini bilirsiniz. Ancak kıvrık caddeleri ve tıkış tıkış yolları sayesinde, taksi ücretlerini habersiz bir turiste şişirmek de çok kolaydır.

Her zaman nereye gideceğinizi ve hangi yolun en kısa yol olduğunu bilin! Seçtiğiniz rotada ısrar edin ve GPS’inizden takip edin. BiTaksi gibi uygulamaların kullanılması, tahmini sürüş sürenizi ve ücretini gösterir aynı zamanda GPS ile rotanızı izlemenizi sağlar.

 Diploması olmayan biriyle çalışmayın:

 Şimdi bu tam anlamıyla dikkat edilmesi gereken önemli bir şey. Özellikle herhangi bir cerrahi işlem söz konusu olduğunda, doğrudan akredite bir hastane veya sağlık turizmi danışmanlık hizmeti ile çalışın. Her zaman meşru üniversite diplomaları, devlet onayları arayın. Kim tarafından tedavi edileceğinizi araştırmaktan hiçbir zarar gelmez.

 Hiçbir koşulda size geçerli bir diploma, bakanlık onayı veya akreditasyonu gösteremeyen bir doktor veya cerrahla çalışma kumarını oynamayın. Ne kadar ucuz, güvenli ya da hızlı olacağını söylerse söylesin! Vücudunuz muhtemelen zarar görecek; bu da pahalı, yavaş ve büyük olasılıkla acı verici olacaktır. Tabii o da verilen zarar telafi edilebilirse.

 Sizin turist olduğunuzu anladıklarında, satıcıların fiyatları şişirmesine izin vermeyin:

 Hatıralık almak eğlencelidir. Dolandırılmak değil.

Maalesef bu kabul etmek istediğimizden daha yaygın. Çok çirkin ama oluyor… Eğer size verilen fiyat bir ürün için kazık geliyorsa, büyük olasılıkla öyle olduğundandır.

 

Türkçe bilen birisinin olması iyidir:

 Sizlere eşlik ediyor ve çeviri hizmeti veriyoruz, bizi aramaktan çekinmeyin. Koordinatörlerimiz hizmetinizde